Aktuality

Rok 2024 bol pre Správcu zálohového systému úspešný. Okrem dosiahnutia výborných čísel návratnosti sme sa usilovali aj o efektívne rozširovanie a rozvoj odbernej siete pre zálohované nápojové obaly a zároveň sme sa sústredili aj na témy, ktoré sú dôležité pre efektívne fungovanie celého systému.

Aké sú hlavné výsledky slovenského zálohovania za rok 2024?

Generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč označil tretí rok fungovania slovenského zálohovania za úspešný. Návratnosť zálohovaných nápojových obalov sa aj v roku 2024 držala na úrovni okolo 90 %. Na slovenskom trhu sa umiestnilo približne 1,27 miliardy zálohovaných nápojových obalov, z ktorých sa viac ako 1,14 miliardy vrátilo na odberné miesta. To je o 70 miliónov viac ako v roku 2023. Od spustenia zálohovania na Slovensku sa tak vrátilo do systému viac ako 3 miliardy zálohovaných nápojových obalov.

Okrem dosiahnutia výborných čísel návratnosti sme sa usilovali o efektívne rozširovanie a rozvoj odbernej siete pre zálohované obaly a zároveň sme sa sústredili aj na témy, ktoré sú dôležité pre efektívne fungovanie celého systému. Ku koncu roka 2024 tvorilo odbernú sieť viac ako 3 430 odberných miest, z ktorých bolo 65 % zapojených dobrovoľne a 35 % povinne. Automatizovaný zber prostredníctvom automatu využíva 72 % zapojených predajní.

Medzi najúspešnejšie kraje v množstve vyzbieraných zálohovaných nápojových obalov patria Bratislavský kraj (15,5 %), Nitriansky kraj (14 %) a Košický kraj (13 %). Medzi top 3 kraje z hľadiska počtu odberných miest patria Žilinský kraj (16 %), Prešovský kraj (15 %), Banskobystrický a Nitriansky kraj (13 %). Do systému bolo ku koncu roka zapojených 401 výrobcov a 372 obchodníkov. V systéme ku koncu roka 2024 evidujeme 5 661 EAN kódov od zálohovaných nápojových obalov.

Aké opatrenia boli realizované na zefektívnenie systému zálohovania v roku 2024?

Zamerali sme sa na zefektívnenie logistických procesov, strategickejšie rozloženie siete medziskladov po Slovensku, nastavenie noriem na naplnenosť vriec a zefektívnenie spracovania materiálov. Okrem toho sme znížili administratívny registračný poplatok pre výrobcov, poplatky za medzinárodné EAN kódy a umožnili bezplatnú preregistráciu z medzinárodného na národný EAN kód. Taktiež sme publikovali a distribuovali manuál k starostlivosti o odberné miesta a zaviedli tzv. fixný zvoz v oblasti logistiky. V neposlednom rade sme digitalizovali niektoré procesy pre výrobcov pri registrácii a realizovali aktivity v prospech zálohovania na veľkých kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach.

Aké sú priority Správcu zálohového systému pre rok 2025?

Okrem pokračovania v zefektívňovaní a modernizácii systému zálohovania a rozširovania a skvalitňovania siete odberných miest, by sme sa chceli zamerať na tri dôležité témy:

  • Udržanie vysokej návratnosti zálohovaných nápojových obalov: Po úspešných troch rokoch rozbehu systému zálohovania na Slovensku a zvyšovania návratnosti, stojí slovenské zálohovanie pred novou výzvou – udržať vysokú návratnosť a pozitívnu motiváciu Slovákov naďalej zálohovať. Rok 2025 je totiž prvým rokom, kedy je v zmysle stanovených zákonných cieľov definovaná návratnosť 90 %.
  • Vzdelávacie aktivity: Vzdelávanie je kľúčovým nástrojom na udržanie vysokého záujmu verejnosti o zálohovanie nápojových obalov. Zameriavame sa najmä na mladú generáciu, pretože práve jej správanie a návyky budú dlhodobo ovplyvňovať úspešnosť systému. V roku 2025 budeme pokračovať v realizácii informačno-vzdelávacích aktivít pre rôzne skupiny detí a mládeže, ako napríklad projekt so Spievankovom pre najmenších, Škola zálohovania a triedenia a exkurzie do triediaceho centra. Taktiež plánujeme predstaviť projekt Metodických listov pre učiteľov stredných škôl.
  • Podpora verejnoprospešných a charitatívnych aktivít: Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že je dôležité zamerať sa aj na tú časť verejnosti, ktorá môže zálohovanie vnímať ako nástroj nesúci v sebe verejnoprospešný a charitatívny rozmer. Plánujeme osloviť na spoluprácu hlavne mestá a obce, prostredníctvom ktorých by sme dokázali jednoznačne definovať odberné miesta vhodné na tento účel a zároveň adresne poskytovať finančný výnos z takto vyzbieraného zálohu na dobročinné účely.

Marián Áč, generálny riaditeľ Správcu zálohového systému, Ján Franek, riaditeľ logistiky Správcu zálohového systému

Obrázok 1 z 5

Každý jeden vyzbieraný zálohovaný obal dokáže pomôcť – a to nielen prírode, ale možno aj človeku v núdzi, ktorý takúto pomoc uvíta a potrebuje ju.