Systém zálohovania jednorázových nápojových obalov sa na Slovensku stal každodennou súčasťou života obyvateľov. Najnovší prieskum agentúry 2muse, realizovaný v mesiacoch august a september 2024, odhalil, že až 95 % Slovákov systém pozná a aktívne ho používa. Tento úspech podčiarkuje motiváciu Slovákov k ochrane životného prostredia, no zároveň otvára otázky udržateľnosti do budúcna.
Prieskum bol realizovaný na vzorke 1220 respondentov v období od 27.8 do 10.9.2024.
Stabilné výsledky a výzvy do budúcna
Zistenia prieskumu ukazujú, že viac ako 80 % respondentov plánuje pokračovať v zálohovaní aj naďalej. Generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč označil za prioritu nielen udržať súčasnú vysokú návratnosť, ale aj podporiť pozitívnu motiváciu Slovákov prispievať k ochrane prírody. „Sme presvedčení, že práve aktivity zamerané na podporu informovanosti a vzdelávania verejnosti budú kľúčové, aby systém zálohovania na Slovensku kvalitne fungoval a pokračoval v napĺňaní aj svojho ekologického poslania,“ dodal.
Zálohovanie ako cesta k zodpovednosti
Až 77 % opýtaných považuje zálohovanie za prospešnú činnosť, ktorá prispieva k znižovaniu záťaže na životné prostredie. Prieskum tiež ukázal, že 80 % ľudí má najbližšie odberné miesto do 15 minút od svojho domova a väčšina zvládne vrátiť obaly do piatich minút. Táto dostupnosť výrazne prispieva k vysokej návratnosti systému.
Kampaň pre mladú generáciu
Významnou výzvou je osloviť mladú generáciu, ktorá zatiaľ vníma zálohovanie primárne cez finančné aspekty. Správca zálohového systému plánuje v spolupráci s odborníkmi na vzdelávanie a pedagógmi realizovať kampane, ktoré priblížia ekologický význam zálohovania pre každodenný život.
Príkladom môže byť projekt s podporou Združenia miest a obcí Slovenska s názvom Škola zálohovania a triedenia. Cieľom programu je hravou formou ukázať deťom dôležitosť ochrany životného prostredia, recyklácie a správneho nakladania s odpadom.
Ďalším z príkladov je spolupráca s populárnym detským projektom Spievankovo, ktorý prináša špeciálny program o záchrane planéty. Prostredníctvom svojho predstavenia a obľúbenej postavičky Lišiaka da Vinca, predstavuje deťom svoj najväčší vynález – zálohomat, ktorý vyrába zo starých fliaš nové fľaše. Týmto spôsobom prepoja realitu s rozprávkovým svetom, a deti primeraným spôsobom edukujú o recyklácii a myšlienke „z fľaše do fľaše“. Tento jednoduchý spôsob zálohovania pomôže deťom pochopiť základné princípy cirkulárnej ekonomiky a dôležitosť udržateľnosti.
Ako ďalej udržať vysokú návratnosť zálohovania?
Aj napriek výborným výsledkom zálohovania na Slovensku zostáva kľúčovou otázkou, ako udržať vysokú návratnosť obalov a motiváciu ľudí zálohovať. Preto je dôležité sa aktívne venovať aj spoluobčanom, pre ktorých nie je zálohovanie prioritou a z rôznych dôvodov ho nerealizujú. Jednou z možností, ktorá môže prispieť k udržateľnosti systému, je rozšírenie jeho charitatívneho rozmeru. Občania by mohli darovať záloh na dobročinné alebo verejnoprospešné účely. Táto myšlienka podporuje solidaritu a poskytuje ďalší ekologický rozmer. Hľadanie inovatívnych riešení a posilňovanie povedomia o prínosoch recyklácie je cestou, ako zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť zálohového systému a jeho pozitívny dopad na životné prostredie.
Systém zálohovania na Slovensku opäť dokazuje, že ekologická zodpovednosť je spoločnou prioritou. S vysokou návratnosťou a rozvojom vzdelávacích aktivít má potenciál byť dlhodobým riešením v boji za čisté a udržateľné prostredie.
Sledujte nás