Slovensko už tretí rok úspešne zálohuje nápojové obaly. Výsledky najnovšieho pravidelného prieskumu realizovaného výskumnou agentúrou 2muse v mesiacoch august/september 2024 ukazujú, že systém zálohovania si získal na Slovensku širokú podporu verejnosti. Zabezpečenie udržateľnosti vysokej návratnosti a pozitívna motivácia občanov k zálohovaniu sa však stáva novou výzvou.

Stabilná návratnosť a udržanie záujmu o zálohovanie

Prieskum agentúry 2muse pre Správcu zálohového systému ukázal, že až 95 % Slovákov systém zálohovania pozná a využíva ho. Viac ako 80 % respondentov uviedlo, že budú pokračovať v zálohovaní aj v budúcnosti, čo len podčiarkuje úspešné fungovanie systému. „Našou prioritou teraz nie je len dosahovať vysokú návratnosť, ale udržať ju a zároveň podporiť pozitívnu motiváciu ľudí naďalej sa podieľať na recyklácii obalov a tým pádom aktívne prispievať k ochrane našej prírody,“ zdôraznil generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč.

Prieskum bol realizovaný na vzorke 1220 respondentov v období od 27.8 do 10.9.2024.

„Výsledky tohto prieskumu sú dôkazom, že zálohovanie prázdnych nápojových obalov sa stalo bežnou súčasťou života Slovákov. Zodpovedný prístup občanov ukazuje, že Slováci vnímajú zálohovanie aj ako spôsob, ako reálne prispievať k ochrane životného prostredia,“ uviedla Stanislava Púčková z agentúry 2muse.

Verejnosť vníma zálohovanie ako prospešnú činnosť

Až 77 % Slovákov považuje zálohovanie za činnosť, ktorá prispieva k znižovaniu záťaže na životné prostredie a zlepšeniu kvality recyklácie. Tento prístup odráža nielen ochotu obyvateľov chrániť životné prostredie, ale aj potrebu systém zálohovania dlhodobo udržať. Vysoká úroveň informovanosti o zálohovaní  zohráva významnú úlohu, keďže tri štvrtiny opýtaných správne rozumejú fungovaniu zálohovania, ako je napríklad spôsob vracania obalov či uplatnenia si bločkov.

Dostupnosť a efektívnosť zálohovania je na dobrej úrovni

Dostupná sieť odberných miest a rýchly proces vrátenia obalov sú ďalšími faktormi, ktoré pomáhajú udržať vysokú návratnosť. Až 80% opýtaných v prieskume má najbližšie odberné miesto do 15 minút od svojho bydliska, pričom 62% dokáže návštevu odberného miesta vybaviť do piatich minút. Kvalita a dostupnosť odberných miest podporujú ochotu a aktivitu našich obyvateľov systém aktívne využívať.

Výzvy v oblasti udržateľnosti návratnosti

Napriek dosiahnutým výsledkom je nevyhnutné riešiť aj výzvy, ktoré prichádzajú so snahou udržať vysokú návratnosť a pozitívnu motiváciu. Správca zálohového systému preto považuje za dôležité sa v komunikácii aktívne venovať aj spoluobčanom, pre ktorých nie je zálohovanie prioritou a z rôznych dôvodov ho nerealizujú. Hľadanie spôsobov a foriem komunikácie s cieľom osloviť a zaujať týchto spoluobčanov považuje Správca zálohového systému za nesmierne dôležité. Sústrediť sa chce napríklad na rozširovanie verejnoprospešného a  charitatívneho rozmeru zálohovania, kedy majú občania možnosť darovať financie z vrátených zálohovaných obalov na verejnoprospešný, alebo dobročinný účel.

Rovnako tak sa Správca chce vo svojich informačných a vzdelávacích aktivitách sústrediť na mladú generáciu, ktorá v súčasnosti vníma zálohovanie najmä cez finančné aspekty. Správca má záujem prostredníctvom spolupráce s pedagógmi a odborníkmi na vzdelávanie realizovať rôzne edukačné informačné aktivity a kampane, zamerané na vysvetľovanie praktického významu zálohovania pre náš každodenný život, ochranu  životného prostredia a jej udržateľnosť.

„Sme presvedčení, že práve aktivity zamerané na podporu informovanosti a vzdelávania verejnosti budú kľúčové, aby systém zálohovania na Slovensku kvalitne fungoval a pokračoval v napĺňaní aj svojho ekologického poslania,“ dodal Marián Áč.