Generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč a predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor mesta Partizánske Jozef Božik vo štvrtok 6. júna 2024 prerokovali možnosti širšieho využitia zálohovania na úrovni miest a obcí a podpísali Memorandum o vzájomnej spolupráci medzi Správcom zálohového systému a ZMOS.
Správca zálohového systému za viac ako dva roky svojej existencie sa okrem skvalitňovania a modernizácie zálohovania na Slovensku neustále snaží o jeho približovanie občanom, aby bolo čo najdostupnejšie a stalo sa tak prirodzenou súčasťou každodenného života. Zároveň podniká množstvo aktivít na jeho popularizáciu s cieľom pomáhať pri rozširovaní povedomia o jeho význame pre ochranu životného prostredia.
Aby mohli byť tieto aktivity Správcu čo najefektívnejšie, rozhodol sa posilniť spoluprácu so Združením miest a obcí Slovenska, ktoré patrí medzi najvplyvnejšie organizácie s dosahom na každodenný život našich spoluobčanov. Spolupráca Správcu zálohového systému a ZMOS-u je kľúčová pre úspešné zapájanie obyvateľov celého Slovenska do zálohovania.
Prvým konkrétnym výsledkom tejto spolupráce je Memorandum o vzájomnej spolupráci, podpísané 6. júna 2024. Podpisom tohto Memoranda obe strany prejavili snahu a vôľu smerujúcu k vzájomnej kooperácii na aktivitách, ktoré presahujú ich individuálne záujmy, majú strategický spoločenský význam a využívajú potenciál ich vzájomnej spolupráce.
Medzi kľúčové body spolupráce obaja partneri zahrnuli najmä:
- Aktivity smerujúce k popularizácii zálohovania na úrovni miest a obcí,
- odbornú spoluprácu na vzdelávacích aktivitách zameraných na predchádzanie vzniku litteringu v mestách a obciach a zodpovednému prístupu k životnému prostrediu,
- vzájomnú spoluprácu pri využívaní zálohovania na podporu verejnoprospešných, charitatívnych a ekologických projektov členských miest a obcí,
- organizovanie a účasť na spoločných odborných podujatiach s cieľom pozitívne motivovať obyvateľov Slovenska k posilneniu spotrebiteľského správania zameraného na zálohovanie,
- vzájomnú spoluprácu zameranú na vzdelávanie detí a študentov v oblasti zálohovania a ochrany životného prostredia,
- spoluprácu a koordináciu pri mediálnych výstupoch týkajúcich sa zálohovania vo vzťahu k členským mestám, obciam a verejnosti.
„Môžeme konštatovať, že zálohový systém sa napriek rekordnému času podarilo implementovať bez väčších problémov. Zálohovanie motivuje a zapája obyvateľov do boja s voľne pohodeným odpadom z jednorazových nápojových obalov. Samotné samosprávy tak zo systému zálohovania profitujú v podobe čistejšieho prostredia, keďže sa v okolitom prostredí vyskytuje menej voľne pohodeného odpadu. Zavedenie zálohového systému zároveň zvýšilo mieru návratnosti obalov, ktoré by inak skončili čiastočne v triedenom zbere, ale najmä v komunálnom odpade. Sme pripravení byť nápomocní pri vzdelávaní verejnosti a hľadaní možností zálohovať aj na podujatiach s vysokou návštevnosťou organizovaných samosprávou, či na miestach, ktoré sú v našej zriaďovateľskej pôsobnosti.“ uviedol Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska.
Podľa generálneho riaditeľa Správcu zálohového systému Mariána Áča je veľmi pozitívne a užitočné, že obe strany prejavili vôľu vzájomne spolupracovať na aktivitách, ktoré majú strategický celospoločenský význam a ich efekt pocítia primárne samotní obyvatelia. „Ako riaditeľ Správcu zálohového systému a aj ako občan vnímam silnú potrebu spolupráce so samosprávami za účelom zvyšovania povedomia o zálohovaní. Rovnako tak pri hľadaní podnetov a riešení ako môže zálohovanie ekologicky, charitatívne a verejnoprospešne pomáhať a tiež pri zavádzaní nových prístupov v oblasti environmentálneho vzdelávania obyvateľov miest a obcí“, uviedol Marián Áč.
Podpísaný rámec spolupráce Správcu zálohového systému a Združenia miest a obcí Slovenska zároveň vytvára priestor na intenzívnejšiu komunikáciu so zástupcami samospráv pri získavaní priamej spätnej väzby, podnetov od občanov a pri hľadaní riešení, ako využiť zálohovanie na podporu projektov samospráv. Konkrétnym príkladom môže byť zálohovanie fliaš a plechoviek počas spoločenských, kultúrnych alebo športových podujatí v mestách a obciach, prostredníctvom ktorého môže darovaný záloh mestám alebo obciam pomôcť pri financovaní ich vlastných projektov alebo pri podpore charitatívnych, športových, kultúrnych či vzdelávacích aktivít.
Follow us