Aktuality

Koncom roka 2023 sa na Správcu zálohového systému a OZV NATUR-PACK obrátili partneri z Talianska, ktorí sa snažia presadiť zálohový systém vo svojej krajine. Ako príklad chcú použiť úspešný projekt slovenského zálohovania, ktorí aktuálne dosahuje mieru návratnosti 92 %. Slováci po dnešný deň vrátili už viac ako 2,13 miliardy zálohovaných nápojových obalov. Navyše, systém zálohovania na Slovensku si udržuje kontinuálny rast.

 

„V tomto roku sa za prvý štvrťrok na Slovensku podarilo vyzbierať už takmer 240 miliónov zálohovaných plastových fliaš a plechoviek, to je 6-krát viac ako za rovnaké obdobie v prvom roku fungovania,“ uvádza Monika Farka, marketingový manažér Správcu zálohového systému. Aktuálne je k dispozícii takmer 3 330 odberných miest, na ktorých spotrebitelia môžu vrátiť zálohované obaly od nápojov. Celkovo sa ich od spustenia zálohovania vrátilo späť do systému viac ako 2 miliardy a 150 miliónov.

 

„Na Slovensku sme ukázali, ako veľmi je pri rozbehu každého nového systému dôležitá spolupráca. OZV NATUR-PACK sa so Správcom záloh spojila ešte pred jeho samotným spustením, kedy efektívnou a zrozumiteľnou komunikáciou s výrobcami pomohla s rýchlym začiatkom a rozbehnutím systému v tak krátkom čase, aký zrejme nemá v Európe obdobu. Naša spolupráca sa začala už pred spustením systému, pokračuje a rozvíja sa ďalej. Hlavný cieľ oboch našich organizácií, ktorým je zlepšiť úroveň triedenia a recyklácie odpadov na Slovensku, máme totiž spoločný,“ vysvetľuje Michal Sebíň, riaditeľ OZV NATUR-PACK.

 

Za talianskym dokumentom stojí známy koordinátor organizácie Zero Waste Europe Enzo Favoino a koordinátorka kampane na podporu vzniku zálohového systému (A BOUON RENDERE) Silvia Ricci.

 

Celý dokument, ktorý bol zverejnený v marci 2024, si môžete pozrieť na YouTube kanáli iniciatívy A BUON RENDERE na tomto odkaze: